Podle policejních statistik se v loňském roce ztratilo 1 394 dětí. Pro rodiče nastává ve chvíli, kdy neví, kde se jejich dítě nachází, jedna z nejstresovějších chvil v životě. Jednu takovou zažili rodiče, kteří nahlásili pohřešování svého nezletilého syna v uplynulých dnech na Jičínsku. Ten měl jet za svým kamarádem, od něho se však již domů nevrátil. Do pátrání se okamžitě zapojilo hned několik policejních hlídek a na pomoc byl přivolán i policejní psovod. Policisté prověřili lokality, které byly vytipovány jako nejpravděpodobnější místa, kde by se pohřešovaný mohl nacházet. Chlapce se naštěstí podařilo najít během necelých dvou hodin od nahlášení jeho pohřešování.
Pár tipů pro rodiče:
Pozorujte jakékoli změny, které u vašeho dítěte nastanou.
Mluvte s dítětem a vysvětlete mu, jaké nebezpečí ho může potkat. Zároveň mu řekněte, kde může vyhledat pomoc, (policista, žena s dítětem, …).
Naučte dítě čísla tísňového volání: 112, 158, 155, 156, 150.
Dobře si ověřujte, komu dítě svěřujete (vedoucí kroužku, chůva, …).
Rady na závěr
Přes všudypřítomný stres a strach se pokuste nepanikařit.
Vždy platí pravidlo, že čím mladší dítě pohřešujeme, tím dříve by měla být zkontaktována PČR.
Je potřeba mít přehled o tom, co vaše dítě dělá a kde a s kým se nachází. Dobré je mít kontakt na jeho kamarády, případně i jejich rodiče.
Dobré je ověřit si, zda se dítě nenachází u příbuzných.
Důležité je znát oblíbená místa dítěte, mít přehled kam chodí, jaké má zájmy.
V případě pohřešování dítěte se nesnažte stále dokola potomka dovolat. Je zapotřebí šetřit baterii mobilního telefonu, jehož signál mohou policisté využít při pátrání, dokud se nevybije.
Rodiče by měli být schopni popsat oblečení, které má dítě na sobě. Případně zvláštní znamení a uvést přesný čas, kdy jej viděli naposledy.
Pro případ zmizení mějte u sebe k neustále dispozici aktuální fotku svého dítěte.
por. Mgr. Lucie Konečná
15.5.2024