Na kole jen s přilbou

TRUTNOVSKO – Preventivní projekt zaměřený na cyklisty.
Věděli jste, že pád z kola na hlavu v rychlosti 15 km/h se rovná pádu z výšky jednoho metru hlavou přímo na beton? To jasně ukazuje na velké riziko a důležitost helmy při cyklistice.

Policisté na tuto skutečnost upozorňují zejména teď v letním čase, kdy hodně lidí vyráží na výlety na kole. Při kontrole dostanou cyklisti letáček se základními informacemi, cyklomapu Krkonoš, ale třeba i nealko pivo, cyklolékarničku, nebo reflexní prvek. Také mají možnost vyzkoušet simulační brýle (alkohol, drogy, únava).

Je třeba myslet na to, že čím vyšší rychlost, tím větší riziko. Pokud jde o střet s jiným dopravním prostředkem, tak se rychlosti sčítají a případný pád je o to horší. Když si pro příklad tedy k rychlosti 15 km/h (cyklista) přičteme rychlost vozidla 35 km/h, výsledná rychlost bude 50 km/h a rovnat se pádu z výšky deseti metrů přímo na beton.

Cílem projektu Týmu silniční bezpečnosti „ Na kole jen s přilbou“ je snížení nehodovosti a následků dopravních nehod cyklistů v důsledku nesprávného používání bezpečnostním prvků na kole.

por. Bc. Lukáš Vincenc
9. července 2024


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Studio UHK

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024